بازاریابی ویدئویی

بازاریابی ویدئویی

Table of Contents

بازاریابی ویدئویی

بازاریابی ویدئویی یا بازاریابی ویدئویی، یکی از روش‌های بازاریابی است که در سال‌های اخیر به دلیل تاثیرگذاری بالای آن، مورد توجه بازاریابان و صاحبان کسب‌وکار قرار گرفته است.

بر اساس جدیدترین شاخص‌های شبکه بصری که در سایت cisco گفته شده، ترافیک ویدئو تا سال ۲۰۲۲ چهار برابر خواهد شد. در این‌صورت طبق محاسبات، به‌زودی ۸۲٪ از کل ترافیک اینترنت را محتوای ویدئویی در بر می‌گیرد؛ یعنی، فرایند رشد ویدئو مارکتینگ همچنان ادامه دارد. رشد قابل توجه ویدئوها در سراسر جهان، بهترین فرصت برای بازاریابان و صاحبان کسب‌وکارها است تا برند خود را در مقابل چشم مخاطبان قرار دهند. به علاوه، ویدئوها از جمله محتواهای بصری است که بیشتر از سایر محتواها در ذهن مخاطبان ماندگار می‌شود. بنابراین، تولید چنین محتوایی برای تبلیغات، منجر به پیشرفت کسب‌وکار شما خواهد شد. ویدئو مارکتینگ در سال‌های اخیر مورد استقبال کسب‌وکارهای ایرانی نیز قرار گرفته است.

بازاریابی ویدئویی
بازاریابی ویدئویی

کالج تپسل

بازاریابی ویدئویی هدف اصلی کالج تپسل، کمک به کسب‌وکارهای ایرانی و علاقه‌مندان حوزه دیجیتال مارکتینگ است تا بتوانند با استفاده از مطالب آموزشی گفته‌شده، سطح دانش خود را ارتقا ببخشند و در نهایت، به پیشرفت کسب‌وکار خود کمک کنند. در این بلوک یادگیری، قصد داریم استراتژی ویدئو مارکتینگ، انواع مختلف ویدئوها، چگونگی تولید، ویرایش، انتشار و آنالیز ویدئو و ابزارهای مورد نیاز برای موفقیت در زمینه ویدئو مارکتینگ را در جلسات پی در پی توضیح دهیم تا کسب‌وکارهای ایرانی نیز بتوانند از نکات گفته‌شده در جهت بهبود استراتژی ویدئو مارکتینگ خود استفاده کنند. در اولین جلسه از ویدئو مارکتینگ، کلیات ویدئو مارکتینگ، ضرورت استفاده از آن و آمار و ارقام جالب سال ۲۰۲۰ را توضیح می‌دهیم.

بازاریابی ویدئویی

بازاریابی ویدئویی را می‌توان جزء یکی از مهم‌ترین و اثربخش‌ترین روش‌های بازاریابی محتوایی به شمار آورد. محتواهای بصری همواره به دلیل تاثیرگذاری بیشتر، مورد توجه بشر قرار گرفته است. محتواهای بصری به سادگی پیام و مفهوم مورد نظر را به مخاطب منتقل می‌کنند و در ذهن ماندگارتر هستند. هر برندی به استراتژی بازاریابی ویدئویی نیاز دارد و این مسئله جدیدی نیست. چیزی که در سال‌های اخیر تغییر کرده است، میزان اهمیت ویدئوها در تمامی پلتفرم‌ها است. فیسبوک پیش‌بینی کرده است که طی ۵ سال آینده، کل پلتفرم را ویدئو در برمی‌گیرد.

بازاریابی ویدئویی
بازاریابی ویدئویی

ویدئو مارکتینگ

همانطور که از نام آن مشخص است، ویدئو مارکتینگ تعریف پیچیده‌ای ندارد. ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی، یکی از روش‌های بازاریابی است که در آن، ویدئوهایی برای معرفی و بازاریابی یک محصول یا برند و با هدف جذب مخاطب، تبدیل آن‌ها به مشتری و افزایش فروش تولید و منتشر می‌شوند. این ویدئوها در رسانه‌های مختلفی منتشر می‌شوند. کسب‌وکارهای مختلف بسته به هدف و مخاطبشان باید از ویدئوهای خاصی استفاده کنند و ویدئوها را در رسانه‌هایی که مخاطبانشان حضور دارند، منتشر کنند تا به نتیجه مطلوب‌تری برسند.

نکته

بازاریابی ویدئویی نکته قابل توجه این است که بازاریابی ویدئویی با تبلیغات ویدئویی متفاوت است. بازاریابی ویدئویی مانند تمامی روش‌های بازاریابی، به استراتژی مشخص و برنامه‌ریزی نیاز دارد و باید در ساخت ویدئوها به مخاطبین هدف، پرسونای مخاطبین، محل انتشار و آنالیز آن توجه ویژه‌ای شود. به علاوه، ویدئوهایی که در بازاریابی ویدئویی تولید و منتشر می‌شوند، تنها جنبه تبلیغاتی ندارند، بلکه ممکن است جنبه آموزشی یا تفریحی نیز داشته باشند و منجر به افزایش آگاهی از برند شما و در نهایت، افزایش فروش شما می‌شوند. به طور کلی، ویدئو مارکتینگ، مناسب‌ترین و قدرتمندترین روش بازاریابی برای کسانی است که قصد دارند پیام خود را به سرعت و به صورت گسترده منتقل کنند. تمامی افرادی که به اینترنت دسترسی دارند، می‌توانند هم ویدئو تولید و منتشر کنند و هم تماشا کنند. البته، هرچه ویدئوی باکیفیت‌تری تولید شود، بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت.

بازاریابی ویدئویی
بازاریابی ویدئویی

چرا ویدئو مارکتینگ؟

ویدئو، یکی از فرمت‌های محتوایی جذاب است که نه تنها تصویری واقعی از آنچه در حال وقوع است، ارائه می‌دهد، بلکه اشتراک‌گذاری آن‌ها در تمامی پلتفرم‌ها به آسانی انجام می‌شود. مخاطبین به ویدئو‌ علاقه بسیاری دارند، زیرا فهم آن ساده است و برایشان سرگرم‌کننده نیز می‌باشد. بر اساس گزارش ارائه‌‌شده توسط hubspot، ۵۴ درصد از مصرف‌کنندگان مایل به تماشای ویدئو از برندهای مورد علاقه‌شان هستند.

گزارش hubspot

همچنین، بر اساس گزارش hubspot، محتواهای ویدئویی نسبت به محتواهای نوشتاری و تصویری، به یادماندنی‌ترین محتواها هستند. اغلب ویدئوها دارای داستان‌سرایی هستند و این ویژگی داستان‌سرایی، باعث می‌شود محتوای ویدئویی برای طمان طولانی‌تری در ذهن مخاطب بماند.

بازاریابان نیز به ویدئو علاقه دارند، زیرا ROI بالایی برایشان ایجاد می‌کند. بر اساس آمار منتشرشده توسط HubSpot، حدود ۸۱ درصد از کسب‌وکارها از ویدئو برای بازاریابی استفاده می‌کنند. در حال حاضر، استفاده از بازاریابی ویدئویی برای هر کسب‌وکاری به شدت توصیه می‌شود، نه فقط به دلیل اینکه سایرین از آن استفاده می‌کنند، بلکه دلایل قانع‌کننده بسیاری برای استفاده از ویدئو مارکتینگ وجود دارد که در اینجا به تعداد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱- ویدئو مارکتینگ

باعث افزایش چشم‌گیر تعامل کاربران می‌شود. (Higher Engagement)نکته‌ای که باید توجه داشت، این است که برند شما تنها یک نام نیست، شما باید آن برند خود را وارد دنیای واقعی کنید. ویدئو، محتوایی است که به شما کمک می‌کند برند خود را به صورت واقعی‌تری معرفی کنید. در واقع، ویدئو مارکتینگ، راوی داستان برند شما است. مردم نیز با داستان ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند؛ زیرا داستان‌سرایی می‌تواند احساسات مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین، وجود تصاویر جذاب، موسیقی، لحن صدا و … در ویدئو، تاثیرگذاری آن را افزایش می‌دهد.

‌ پست‌های بلاگ

امروزه، مردم نسبت به قبل مشغله‌های بیشتر و زمان کمتری برای مطالعه توضیحات طولانی محصولات دارند. بنابراین، ویدئو بهترین راه معرفی محصولات به مخاطبان و جلب توجه آن‌ها است. حتی تنبل‌ترین کاربران هم با ویدئو ارتباط برقرار می‌کنند. بنابراین، هنگام برنامه‌ریزی‌ پست‌های بلاگ و شبکه‌های اجتماعی، حتماً ویدئو را در نظر داشته باشید؛ زیرا تمایل مخاطبان به برقراری ارتباط، کامنت گذاشتن و به اشتراک‌گذاری ویدئوها، ۱۰ برابر سایر محتواها است. حتی وجود ویدئو در ایمیل‌ها نیز باعث افزایش دو برابری نرخ کلیک می‌شود و منجر به بهبود ایمیل مارکتینگ نیز می‌شود.حقیقت غیرقابل انکاری که درباره محتوای ویدئویی وجود دارد، این است که به طرز شگفت‌انگیزی باعث افزایش میزان فروش می‌شود.

رخ تبدیل (conversion rate)

بازاریابی ویدئویی همچنین، تجربه ثابت کرده است که اضافه کردن ویدئو در صفحه فرود محصول، باعث افزایش ۸۰ درصدی نرخ تبدیل (conversion rate) می‌شود. فرقی ندارد که ویدئوی شما در چه طبقه‌‌بندی قرار می‌گیرد، در هر صورت، باعث افزایش نرخ تبدیل می‌شود. بر اساس گزارش Social Media Today، حدود ۹۰ درصد از مصرف‌کنندگان ادعا می‌کنند که تماشای یک ویدئو از محصول به آن‌ها کمک می‌کند تا درباره خرید تصمیم‌گیری کنند. طبیعتاً هرچه تعداد مخاطبان بیشتری به مشتری تبدیل می‌شوند، میزان فروش نیز بیشتر می‌شود. مطالعات Wyzowl نشان داده است که ۷۴ درصد از کاربرانی که یک ویدئوی توضیحی درباره محصول تماشا می‌کنند، آن محصول را خریداری می‌کنند.

قوی‌ترین حس انسان

از آنجایی که قوی‌ترین حس انسان، حس بینایی است و اغلب اطلاعاتی که وارد مغز انسان می‌شوند، بصری هستند، این اعداد و ارقام خیلی عجیب به نظر نمی‌رسند. اما نکته مهم این است که از چنین فرصتی به خوبی استفاده کرد. در صورتی که تاثیر یک عکس، به اندازه ۱۰۰۰ کلمه باشد، تصور کنید که تاثیر ویدئو، چقدر است؟با وجود اینکه تولید ویدئو، کار ساده و کم‌هزینه‌ای نیست، اما ۸۳ درصد از کسب‌وکارها می‌گویند که تولید و انتشار ویدئو، نرخ بازگشت سرمایه بالایی برایشان ایجاد کرده است؛ زیرا چندین برابر آنچه هزینه کرده‌اند را از طریق ویدئو مارکتینگ بدست می‌آورند. حال هرچه میزان بودجه صرف‌شده برای ویدئو مارکتینگ کمتر باشد، اما تاثیرگذاری خوبی در کاربران ایجاد کند، نرخ ROI بالاتری بدست می‌آورد.

یرایش ویدئوها

بازاریابی ویدئویی از آن جایی که علم همواره در حال پیشرفت است، موبایل‌ها و ابزارهای آنلاینی که برای تولید و ویرایش ویدئوها وجود دارند نیز پیشرفته‌تر می‌شوند که می‌توان با استفاده از آن‌ها و با صرف هزینه کمتر، ویدئوهای خوبی تولید کرد. همانطور که در بخش‌های قبل هم اشاره شد، ویدئو مارکتینگ انواع مختلفی دارد و همیشه نیازی به صرف هزینه زیاد برای تجهیزات تولید ویدئو نیست، بلکه این، محتوای ویدئو است که باعث تاثیرگذاری و موفقیت آن می‌شود. حتماً خودتان نیز با ویدئوهایی روبرو شده‌اید که حرفه‌ای نبوده‌اند و حتی با دوربین موبایل ضبط شده‌اند، اما مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته و به صورت ویروسی بین مردم به اشتراک گذاشته شده‌اند. بنابراین، در صورتی که بتوانید ویدئوهای تاثیرگذار با هزینه کمتری تولید کنید، نرخ بازگشت سرمایه بیشتری نیز بدست می‌آورید.کاربران با محتواهایی ارتباط برقرار می‌کنند که اعتمادشان را جلب می‌کند.

شرط اساسی برای افزایش میزان فروش

بازاریابی ویدئویی به طور کلی، ایجاد اعتماد، شرط اساسی برای افزایش میزان فروش است و باید به صورت یک هدف جدی توسط کسب‌وکارها دنبال شود. ایده اصلی بازاریابی محتوا، جلب اعتماد مخاطبان و برقراری ارتباط طولانی‌مدت با مخاطب است. به منظور جالب اعتماد مخاطبان، هدف نهایی خود که افزایش فروش است را برای مدتی متوقف کنید و به این فکر کنید که چگونه می‌توانید اطلاعات مفید و جالبی را در اختیار مخاطبین قرار دهید. بهترین محتوای ممکن برای درگیر کردن مخاطبان و جلب اعتماد آن‌ها، ویدئو است.

ویدئو مارکتینگ

در واقع، مخاطبان مایلند محصولات یا خدمات مورد نظر را به صورت واقعی ببینند و کاربرد آن را با چشم ببینند تا دید بهتری نسبت به محصولات بدست آورند و در نهایت، قانع به خرید آن محصول شوند. ویدئو مارکتینگ به آن‌ها کمک می‌کند تا اطلاعات مورد نیاز درباره محصول و برند را به صورت ساده بدست آورند و به آن اعتماد کنند. هدایت مستقیم کاربران به صفحه خرید، بدون دادن اطلاعات مفید درباره محصول، به ندرت باعث اعتماد مخاطب و تبدیل او به مشتری می‌شود. ویدئو مارکتینگ، بهترین راه برای ایجاد حس اعتماد در مخاطب است و در دنیای بازاریابی مدرن، یک ضرورت محسوب می‌شود. جالب است بدانید که ۵۷ درصد از مصرف‌کنندگان می‌گویند که تماشای ویدئوهای محصول مورد نظر، تصمیم آن‌ها برای خرید آنلاین را قطعی‌تر می‌کند.آیا می‌خواهید از سایر برندها متمایز باشید؟ منحصر به فرد بودن، نکته قابل توجهی در افزایش میزان فروش است که با تولید و انتشار ویدئوهای باکیفیت امکان‌پذیر خواهد شد. در واقع، ویدئو مارکتینگ می‌تواند منحصر به فرد شما را تضمین کند، اما تولید ویدئوهای باکیفیت و متمایز از رقبا نیز به تلاش بیشتری نیاز دارد.

انتشار ویدئو در رسانه‌ها

بازاریابی ویدئویی هیچگاه فراموش نکنید که ویدئوهایی که تولید می‌کنید، نماینده‌ای از برند شما هستند؛ بنابراین، باید به اندازه کافی تاثیرگذار باشد. استفاده از داستان‌سرایی جذاب و انتشار ویدئو در رسانه‌های مناسب، مهم‌ترین پارامترها در منحصر به فرد برند شما است.بدون شک، استفاده از ویدئو در بازاریابی محتوا منجر به بهبود سئو می‌شود. به طور کلی، موتورهای جستجو، ویدئوها را به عنوان محتواهای باارزش و باکیفیت تلقی می‌کنند. تماشای ویدئوها باعث می‌شود تا کاربران زمان بیشتری را در وب‌سایت شما سپری کنند. هرچه زمان صرف‌شده در وب‌سایت بیشتر باشد، اعتماد گوگل و سایر موتورهای جستجو به وب‌سایت شما نیز بیشتر می‌شود. بر اساس آمار منتشر شده توسط ComScore، در صورتی که در وب‌سایت خود، ویدئو داشته باشید، احتمال ظهور وب‌سایت شما در صفحه اول گوگل، ۵۳ برابر می‌شود. همچنین، وب‌سایت‌هایی که دارای ویدئو هستند، افزایش ۴۱ درصدی ترافیک ارگانیک را نسبت به سایر وب‌سایت‌ها تجربه کرده‌اند. این آمار، اهمیت ویدئو مارکتینگ در سئو را به خوبی نمایش می‌دهد.

گوگل

از آن جایی که گوگل صاحب یوتیوب است و یوتیوب هم دومین موتور جستجوی جهان است، اطمینان حاصل کنید که علاوه بر وب‌سایت، ویدئوهای خود را با عناوین، کلیدواژه‌ها و توضیحات جذاب در یوتیوب نیز قرار دهید و به محصولات خود در وب‌سایت بک لینک دهید. اگر می‌خواهید سئوی خود را از طریق ویدئو تقویت کنید، حتماً متن ویدئو را نیز با در نظر گرفتن کلیدواژه‌ها و عناوین جذاب در صفحه وب‌سایت قرار دهید. زمانی که متن ویدئو را به همراه ویدئو منتشر می‌کنید، گوگل بهتر می‌تواند اعتبار و کیفیت محتوای شما را بررسی کند. همچنین، قرار دادن متن ویدئو، این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد که از کلیدواژه‌های مهمی که قصد دارید با آن‌ها در جایگاه بالاتر صفحه جستجو قرار گیرید، بیشتر استفاده کنید که این موضوع، باعث بهبود سئو می‌شود. به علاوه، نوشتن متن ویدئو، به کاربرانی که علاقه‌ای به مشاهده ویدئو ندارند و یادگیری آن‌ها از طریق خواندن متن اتفاق می‌افتد، کمک می‌کند.

کاربران موبایل

امروزه، کاربران موبایل زمان زیادی از حضور آنلاین خود را صرف تماشای ویدئو می‌کنند. از سال ۲۰۱۴، میزان بازدید از ویدئوهای موبایلی، ۲۳۳ درصد افزایش یافت. از آنجایی که تمایل مردم به تماشای ویدئو و تعداد کاربران موبایل رو به افزایش است، تعداد مخاطبین ویدئو نیز روز به روز بیشتر می‌شود. ۹۲ درصد از ویدئوهایی که در موبایل دیده می‌شوند، به اشتراک گذاشته می‌شوند. بنابراین، کسب‌وکارها باید از این فرصت استفاده کنند و فضای مناسب‌تری را برای کاربران موبایل ایجاد کنند تا آن‌ها بتوانند ویدئوها را به راحتی در تلفن هوشمند خود تماشا کنند.ویدئوها به سادگی می‌توانند مفهومی که مد نظر بازاریابان است را به مخاطبان منتقل کنند. بر اساس گزارش منتشر شده توسط HubSpot، حدود ۹۷ درصد از بازاریابان ادعا می‌کنند که ویدئوها به مشتریان کمک می‌کند تا محصولات را بهتر درک کنند. آیا قصد معرفی محصولات یا خدمات جدید خود را دارید؟ ویدئویی برای معرفی عملکرد آن بسازید. ۴۵ درصد از کسب‌وکارهایی که از روش بازاریابی ویدئویی استفاده می‌کنند، در صفحه اصلی وب‌سایت خود ویدئوهای توضیحی دارند.

آیا قصد توضیح مسئله پیچیده‌ای را دارید؟

انیمیشن تولید کنید. انیمیشن‌ها می‌توانند ایده‌هایی که از طریق سایر روش‌ها قابل بیان نیستند را به واقعیت تبدیل کنند و به مخاطب منتقل کنند. به علاوه، صحبت‌های طولانی برای توضیح یک مسئله، برای مخاطبان خسته‌کننده خواهد شد، اما انیمیشن‌ها می‌توانند مفاهیم را به صورت ساده و سرگرم‌کننده‌ای توضیح دهند.ویدئوها به شدت در شبکه‌های اجتماعی مورد استقبال قرار می‌گیرند و به اشتراک گذاشته می‌شوند. نوع ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند، متفاوت هستند و باید جنبه تفریحی آن‌ها بیشتر باشد. به طور کلی، ویدئوهای جذابی که توسط برندها ساخته می‌شوند، به صورت چشمگیری وایرال می‌شوند. وایرال شدن محتواهای یک برند، منجر به افزایش آگاهی از برند می‌شود.

به طور کلی، امروزه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا SMM نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.یک محتوای نوشتاری در بلاگ را تصور کنید.

آیا مخاطبان همه بخش‌های آن را مطالعه می‌کنند؟

چه تعداد از مخاطبان، متن را چندین بار خوانده‌اند؟ کدام پاراگراف، ضعیف‌ترین بخش متن است و نتوانسته توجه مخاطبان را جلب کند؟ اندازه‌گیری این معیارها در محتواهای نوشتاری دشوار است، اما این معیارها در محتواهای ویدئویی به راحتی قابل اندازه‌گیری و بهینه‌سازی هستند. بازاریابان با دنبال کردن ویدئوها می‌توانند بفهمند که بازدیدکنندگان تا چه قسمتی از ویدئو را تماشا کرده‌اند و هر ویدئو چندین بار توسط یک کاربر دیده شده، نرخ نمایش کامل ویدئو چقدر است و … . از این طریق می‌توانند عملکرد ویدئوهای خود را ارزیابی کنند و به ضعف آن پی ببرند.

خلاصه‌ای از آمار بازاریابی ویدئویی تا سال ۲۰۲۰

۱- استفاده از ویدئو، رو به رشد است.

۸۵٪ از مردم ایالات متحده آمریکا ماهانه در تمامی دستگاه‌های دیجیتال خود به صورت آنلاین محتوای ویدئویی تماشا می‌کنند. این بدان معنی است که محتوای ویدیویی روز به روز محبوب‌تر می‌شود.
۵۴٪ از کاربران اینترنت می‌خواهند درباره برند یا کسب‌وکار مورد حمایت خود ویدئو ببینند و این به معنای افزایش تقاضا برای محتوای ویدئویی است.
در سال ۲۰۲۲، ۸۲٪ از ترافیک اینترنت جهانی صرف تماشا و دانلود ویدئو خواهد شد.
۶۵٪ از مردم راه‌حل مشکلات خود را از راه یوتیوب پیدا می‌کنند.
آن دسته از پست‌های شبکه‌های اجتماعی که ویدئو دارند، ۴۸٪ بیشتر دیده می‌شوند.
تماشای ۹۰٪ از ویدئوهای توییتر در موبایل اتفاق می‌افتد.
ویدئوها در شبکه‌های اجتماعی ۱۲۰۰٪ بیشتر از محتوای متنی یا تصویری به اشتراک گذاشته می‌شوند.
وبسایتی که ویدئو دارد، ۵۳٪ شانس بیشتری برای قرار گرفتن در صفحه اول سرچ گوگل خواهد داشت.
ویدئو، ترافیک سرچ ارگانیک را در یک وبسایت تا ۱۵۷٪ بالا می‌برد.
۲۵٪ از کمپانی‌ها به‌طور هفتگی ویدئو منتشر می‌کنند.
اضافه کردن ویدئو به ایمیل‌های شما می‌تواند نرخ کلیک را تا ۳۰۰٪ بالا ببرد.

۲- زمان زیادی به تماشای ویدئو اختصاص داده می‌شود.

بازاریابی ویدئویی کاربران به طور میانگین ۸۸٪ زمان بیشتری بر روی وبسایت‌هایی که محتوای ویدئویی دارند، می‌گذرانند. یعنی ویدئو باعث تعامل بیشتر در وبسایت شما می‌شود.
به‌طور متوسط، در سال ۲۰۱۹ کاربران اینترنت در هفته ۶ ساعت و ۴۸ دقیقه را به تماشای آنلاین ویدئو اختصاص داده‌اند.
معمولا افراد ۲.۶ برابر وقت بیشتری در صفحه‌هایی که شامل ویدئوست، می‌گذرانند.

۳- بازاریایان برای انجام کارشان، به ویدئو مارکتینگ روی آورده‌اند.

ابزار کار ۸۷٪ از بازاریاب‌های حرفه‌ای، ویدئو است. تعداد کسب‌وکارهایی که محتوایی ویدئویی را در استراتژی بازاریابی دیجیتال قرار می‌دهند به‌طور مداوم در حال افزایش است.
۸۸٪ از بازاریاب‌ها از بازگشت سرمایه‌ای (ROI) که بازاریابی ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی برایشان به ارمغان می‌آورد، رضایت دارند. کمپانی‌ها برای ارتقای کسب‌وکار، افزایش فروش و آگاهی از برند خود از بازاریابی ویدئویی استفاده می‌کنند.
بازاریاب‌های ویدئویی سالانه ۶۶٪ لید بهتری به دست می‌آورند. این افزایش کیفیت لید می‌تواند به دلیل جنبه آموزشی محتواهای ویدئویی باشد.
۹۷٪ از بازاریاب‌ها می‌گویند تماشای ویدئو درباره یک محصول یا خدمات، به درک بیشتر از چگونگی استفاده از آن کمک شایانی می‌کند.
از هر ۱۰ نفر، ۸ نفر پس از تماشای ویدئوی مربوط به یک برند، بخشی از نرم‌افزار یا اپلیکیشن آن را خریده‌اند.
۶۲٪ از مردم می‌گویند پس از تماشای ویدئوی یک محصول در فیسبوک، حس بهتری نسبت به آن پیدا می‌کنند.

۴- مخاطبان به ویدئو علاقه بیشتری دارند.

مدل محتوایی مورد علاقه کاربران شبکه‌های اجتماعی برای برندها، ویدئو است. آن‌ها همیشه انتظار دارند ویدئوهای بیشتری از برندی که دنبال می‌کنند، ببینند.
۵۰٪ از کاربران اینترنت، پیش از گشتن به دنبال یک محصول در فروشگاه‌ها، به‌صورت آنلاین ویدئوی مرتبط با آن را جستجو می‌کنند.
روزانه بیش از ۸ میلیارد نفر در فیسبوک ویدئو می‌بینند.
۴۵٪ از کاربران توییتر دوست دارند از سلبریتی‌های مورد علاقه خود ویدئوهای بیشتری ببینند.
یک سوم از کاربران اینترنت یعنی بیش از ۱.۹ میلیارد نفر از یوتیوب استفاده می‌کنند.

۵- ویدئو مارکتینگ در پلتفرم لینکدین بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند.

کمپین‌های ویدئویی لینکدین ۵۰٪ نرخ تماشای بیشتری دارند.
Wyzowl می‌گوید ۳۸٪ از بازاریابان حرفه‌ای ویدئوهایشان را در لینکدین ارسال می‌کنند و ۷۵٪ از کسانی که در این پلتفرم از ویدئو استفاده می‌کنند، این روش را موثر می‌دانند.

جمع‌بندی مطالب جلسه اول ویدئو مارکتینگ

در اولین جلسه از بلوک ویدئو مارکتینگ، درباره اهمیت ویدئو مارکتینگ و ضرورت استفاده از این روش صحبت کردیم و آمار و ارقام جالبی درباره ویدئو مارکتینگ را بیان کردیم. به طور کلی، ویدئو مارکتینگ دارای مزایای بسیار زیادی است که از آن جمله می‌توان به محبوبیت و جذابیت ویدئوها برای کاربران، افزایش نرخ تبدیل، افزای ROI کسب‌وکارها و … اشاره کرد. در جلسه آینده، قصد داریم درباره اهداف ویدئو مارکتینگ و چگونگی ایجاد استراتژی ویدئو مارکتینگ صحبت کنیم.

ویدئو مارکتینگ

بازاریابی ویدئویی برای اطلاع از جلسات جدیدبلوک ویدئو مارکتینگ، ایمیل خود را در فرم عضویت در خبرنامه موجود در سمت راست صفحه ثبت نمایید. خوشحال خواهیم شد اگر پیشنهادها و انتقادات خودتان را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین، اگر مایل به یادگیری موضوع یا عنوان خاصی در زمینه ویدئو مارکتینگ هستند، در قسمت نظرات اعلام کنید.بازاریابی ویدیویی چیست؟این اساس بازاریابی ویدئویی است، یک استراتژی مستقیم که یک ویدئوی درگیر کننده را درون کمپین ویدئویی خود جا می‌دهد.
بازاریابی ویدئویی می‌تواند برای همه‌ی اهداف، از جمله ایجاد ارتباط بهتر میان مشتریان، تبلیغ برند، سرویس‌ها و محصولات مورد استفاده قرار بگیرد. به علاوه، بازاریابی ویدئویی می‌تواند به عنوان یک وسیله برای نمایش دادن رضایتمندی کاربران، اتفاقات مهم و به روز و پخش محتواهای ویروسی (سرگرم‌کننده) کاربردی باشد.

بازاریابی ویدیویی چگونه کار می‌کند؟

بازاریابی ویدئویی برند شما ویدئویی می‌سازد که به طریقی، تبلیغ کمپانی شما را می‌کند، فروش را پیش می‌برد، توجه را به برند و محصولات شما معطوف می‌کند و یا مشتریان شما را درگیر می‌کند؛ اما در باطن، بازاریابی ویدئویی کمی پیچیده‌تر از این حرف‌هاست؛ مانند بسیاری دیگر از فعالیت‌های بازاریابی، بازاریابی ویدئویی هم بر اساس داده پیش می‌رود بنابراین شما باید به بسیاری از فاکتورها دقت کنید و مشتریان را زیر نظر داشته باشید.

برای بهبود بازاریابی ویدیویی، خود شما باید:

بازاریابی ویدئویی منابع کافی تخصیص دهید. باید برای ویدئو بودجه پیش‌بینی کنید. حداقل لوازم خوب، نرم‌افزار ادیت قابل‌قبول و یک گروه بازاریابی ویدئویی (و یا تیم) – و همچنین زمان برای ساخت آن.
داستان‌های خود را بگویید. داستان‌گویی در هرجای دیگر هیچ‌وقت به پراهمیتی داستان‌گویی در ویدئو نبوده است، پس خوب فکر کنید می‌خواهید چه داستانی تعریف کنید؟

چگونه تعریفش می‌کنید؟

مخاطب را درگیر کنید. فقط داستان‌گویی صرف مهم نیست، شما باید حین داستان‌گویی شنوندگان را درگیر کنید. چگونه داستان را جالب می‌کنید؟ چگونه شنوندگان را گیر می‌اندازید؟
کوتاه و گیرا سخن بگویید. هیچ محدودیتی برای ویدئوهای بازاریابی نیست (البته که پیشنهاداتی هست) اما هرچه کوتاه‌تر، بهتر. ظالمانه ادیت کنید، ببرید و ببرید و هرچه نیاز نیست را ببرید! توجه کاربران زیاد نیست. پس بهترین خود را نشان دهید.
پخش کنید. ویدئوهای خود را در همه‌جا و به مقدار زیاد پخش کنید، روی وب‌سایت خود، یوتیوب و روی شبکه‌های اجتماعی خود تبلیغ کنید.
بررسی کنید. همه فاکتورها را بررسی کنید تا متوجه شوید کدام ویدئو بهتر کار می‌کند و چرا.مزایای بازاریابی ویدئویی زیادند. بگذارید با شمردنی‌های ساده شروع کنیم:

آمار، اعداد و داده. اینگونه هستند:

ویدئو به شما کمک می‌کند تا با شنونده خود رابطه برقرار کنید. امروزه بخش زیادی از تلاش یک کمپانی صرف ایجاد اعتماد می‌شود. ویدئو پلی است که چیزی که شما میگویید را با چیزی که هستید پیوند میزند، به مشتری اجازه می‌دهد پرده‌ها را کنار زده و برند شما را کامل بشناسد.
ویدئو یک برگ برنده سئو است و به شما کمک می‌کند تا به سایت خود لینک بدهید، لایک بگیرید و به اشتراک گذاشته شوید (که روی درجه سرچ شدن تأثیر می‌گذارد) و ترافیک سایت را بالا ببرید. بیایید فراموش نکنیم که گوگل صاحب یوتیوب است، پس ویدئوی خود را روی یوتیوب پست کنید و کلمات کلیدی خود را تگ کنید.

ویدئوها درجه حفظ اطلاعات

بازاریابی ویدئویی ویدئوها درجه حفظ اطلاعات را بالا می‌برند. اگر مخاطب شما چیزی از شما بشنود، سه روز بعد فقط ده درصد از آن را به خاطر دارد اما اگر چیزی را که می‌شنود همزمان ببیند، سه روز بعد شصت‌وپنج درصد آن را به یاد می‌آورد.
در سال ۲۰۱۷، محتواهای ویدئویی ۷۴% از ترافیک آنلاین را در خدمت داشتند. مشتری شما ویدئو را دوست دارد. این علاقه نشان می‌دهد که بازاریابی ویدئویی می‌تواند جلب توجه کند.
ایمیل‌هایی که شامل کلمه “ویدئو” هستند، ۱۹% بیشتر باز می‌شوند و ۶۵% درصد کلیک روی آن‌ها بیشتر است .
مشتریان به دیدن ویدئوها چهار برابر بیشتر از خواندن اطلاعات در مورد آن‌ها تمایل دارند.

پول دوست دارید؟

بازاریابی ویدئویی پس این نکته را در نظر داشته باشید: مشتریان بعد از دیدن یک ویدئو ۶۴-۸۵% تمایل به خرید آن محصول را دارند.چالش‌های بازاریابی ویدیویی
روزی روزگاری، هزینه چالش بزرگی برای بازاریابی ویدئویی بود؛ هزینه ابزار، نرم‌افزارهای ادیت و از دید یک کاربر، هزینه پخش ویدئوی آنلاین.

امروزه آن چالش‌ها بسیار کمرنگ شده‌اند. درست است که هنوز بودجه، ابزار خوب، نرم‌افزار ادیت، پلتفرم نمایش که روزی رایگان بود و حالا نیست. نیاز است و لازم است که یک تیم حرفه‌ای ساخت ویدئو داشته باشید، اما این‌ها همگی موانع برطرف شدنی هستند.

در حقیقت بزرگترین چالش‌های بازاریابی ویدئویی در سال‌های آتی، بحث‌های استراتژیک هستند.

چگونه می‌توان یک استراتژی مؤثر بازاریابی ویدئویی ساخت؟

چگونه می‌توان محتوایی ساخت که مردم را به خرید راغب کند؟ و چگونه ویدئوی درگیر کننده‌ای ساخت که مردم بخواهند آن را به اشتراک بگذارند؟ به علاوه، بازاریابان ویدئویی نیاز دارند که از محتوا و استانداردها درک خوبی داشته باشند و بدانند چگونه باید موفقیت و زمینه پیشرفت را نشان دهند.

بهترین تمرین‌ها برای Video Marketing

بازاریابی ویدئویی بهترین تمرین‌ها برای بازاریابی ویدئویی از دل این چالش‌ها بیرون می‌آیند؛ و همگی به استراتژی می‌رسند. اگر می‌خواهید بازاریابی ویدئویی‌تان نتیجه‌بخش باشد، باید برنامه‌ریزی کنید، آزمایش کنید، بررسی کنید و دوباره آزمایش کنید.

بله هدف ویدئوی شما تعریف یک داستان و درگیر کردن مشتری است، اما از دیدگاه بازاریابی، ویدئوی شما باید در جهت فروش باشد. هدف هر ویدئو چیست؟ شنونده کیست؟

این ویدئو چگونه اهداف بازاریابی شما را پیش می‌برد؟

در آخر اینکه، استراتژی کلی و داده‌ها باید استراتژی بازاریابی ویدئویی شما را حرکت دهد. اول، یک استراتژی ثابت برای بهبود ویدئوها در هر درجه از فروش پیدا کنید.محتوا و اهداف هر ویدئو را مشخص کنید. مشخص کنید که چه استانداردهایی موفقیت ویدئو را تضمین می‌کنند. سپس، آزمایش کنید. بررسی کنید. اگر لازم بود ویدئو را دستکاری کنید. کاری کنید که مؤثرتر واقع شوند؛ و هر کاری که می‌کنید، ویدئو را بسازید. در سال ۲۰۱۹ و بعد از آن، ویدئو اساس همه‌ی تلاش‌های شما برای بازاریابی برای برند خودتان خواهد بود.

بازاریابی ویدئویی را چگونه برای پیشبرد اهداف بازاریابی خود به کار بگیریم؟

بازاریابی ویدئویی را باید هدیه عصر حاضر به صنعت بازاریابی دانست. اگر به دنبال بهره بیشتر از تلاش‌های بازاریابی خود در سال ۲۰۱۹ هستید، ایجاد محتوای ویدئویی باید در اولویتتان باشد. نه‌تنها ثابت‌شده است که بازاریابی ویدئویی مؤثرترین نوع محتوا در شبکه‌های اجتماعی است، (فقط در فیس‌بوک ویدئوها روزانه ۸ میلیارد بازدید دارند) بلکه پیش‌بینی می‌شود محتوای ویدئویی نیروی محرک ۸۵ درصد از ترافیک جستجو در ایالات‌متحده آمریکا تا سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

با توجه به کیفیت محتوای ویدئوهایی که امروزه تولید می‌شود، نباید برای بازاریابان جای تعجب باشد که برای جلب‌توجه کاربران، هیچ نوع محتوایی به‌اندازه بازاریابی ویدئویی مؤثر نیست.

خوشبختانه امروزه ساخت محتوای ویدئویی آسان‌تر شده‌ و برای اینکه به شما در شروع این کار کمک کنیم، ایران مدیر در ادامه نکاتی را جهت به کار بردن ویدئو در راهبرد بازاریابی فعلی‌تان بیان می‌کند.

بازاریابی ویدئویی را با استراتژی محتوایتان ترکیب سازید

امروزه از ویدئو برای بازاریابی در بخش‌های مختلفی استفاده‌ می‌شود. سه کانال کاربرد ویدئو معمولاً وبلاگ، شبکه اجتماعی و محتوای وب‌سایت شماست. برای فعالیت در هر بخش، باید در نظر بگیرید که چه نوع ویدئویی بیشترین اثر را بر مخاطبان شما، در هر فضا و متناسب با تقویم محتوای فعلی‌تان دارد تا بهترین بازاریابی ویدئویی را داشته باشید.

ویدئوهای وبلاگ

تقویم محتوای فعلی‌تان (و حتی پست‌هایی که پیش‌ازاین انتشاریافته است) را بررسی کنید تا مقاله‌هایی را پیدا کنید که می‌توانند با محتوای بصری تقویت شوند. برای مثال، پست‌هایی با عنوان «چگونه انجام دهیم» گزینه‌هایی عالی برای محتوای بازاریابی ویدئویی هستند؛ چراکه می‌توانید برای خوانندگان یک راهنمای بصری ایجاد کنید تا نکاتی را که نوشته‌اید دنبال کنند. ویدئوهای دیگر هم مؤثر هستند، مانند آن نوع ویدئوهایی که فرآیندهای پیچیده را توضیح می‌دهند یا ساده می‌کنند یا به‌وسیله مصاحبه با یک کارشناس، موضوع را نشان می‌دهند.

ویدئوهای وب‌سایت

بازاریابی ویدئویی وقتی صفحات مختلف وب‌سایتتان را بررسی می‌کنید، در نظر بگیرید چند نفر از ویدئوی کوتاهی که دریکی از صفحات آن قرار می‌دهید نفع می‌برند؟ برای تولیدکنندگان صنعتی، ویدئو می‌تواند در صفحات محصولات تفاوت بسیار زیادی ایجاد کند. این ویدئوها می‌تواند نماهایی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد تجهیزات سفارشی مشتری، یا نماهای نزدیکی از پروژه‌هایی در مقیاس بزرگ را نمایش دهد.

هنگامی‌که شما می‌خواهید بررسی کنید که چقدر برای تجهیزات شما وقت و هزینه صرف شده است، تماشای ویدئو می‌تواند بازاریابی ویدئویی شما را کامل کند و تضمینی برای تصمیم به آن سرمایه‌گذاری باشد (در مقایسه با تنها دیدن چندین تصویر و خواندن ویژگی‌ها).

برای کسب‌وکارتان، یک ویدئوی توضیحی که خدمات شما را توصیف می‌کند می‌تواند در رسیدن به هدف، از صفحات متنی موفق‌تر باشد. به همین شکل، تبلیغات ویدئویی که اعضای گروه شما و اطلاعات شرکت شما را نمایش می‌دهد، می‌تواند برای صفحه «درباره ما» یک امتیاز مضاعف باشد و کمک کند تا شرکت شما واقعی‌تر به نظر برسد.

بازاریابی ویدئویی و رسانه های اجتماعی

در حالی‌که احتمالاً شما ویدئوهایتان را برای شبکه‌های اجتماعی تولید نکرده‌اید، می‌توانید با اشتراک گذاشتن آن‌ها با مخاطبانتان در شبکه‌های اجتماعی، دسترسی به ویدئوهای وبلاگتان را به حداکثر برسانید. هم‌چنین این کار در مقایسه با تنها به اشتراک گذاشتن یک لینک، جذب مشارکت بیشتری در پست‌های شبکه‌های اجتماعی‌تان به همراه خواهد آورد و باعث خواهد شد که پست‌ها و بازاریابی ویدئویی شما به‌طور منظم‌تری در گزیده اخبار دیده شود. این مسئله به برندسازی شما از طریق ویدئو برندینگ کمک شایانی می‌کند.

قرار گرفتن در مقابل دوربین می‌تواند ترسناک باشد، حتی اسطوره‌های هالیوود هم هنگام ادای جملات تپق می‌زنند (البته به‌استثنای تام هنکس، او عالی است!).

بودجه و تعداد انتشار ویدئوی خود را تنظیم کنید

بازاریابی ویدئویی امروزه یکی از بزرگ‌ترین کج‌فهمی‌ها درباره بازاریابی ویدئویی این است که ساخت آن هزینه زیادی دارد. شما برای شروع به ساخت ویدئو نیاز به سرمایه‌گذاری عمده‌ای ندارید. یک مبنای خوب برای شروع بازاریابی ویدئویی تقریباً یک ویدئو در هرماه، یا سه ویدئو در هر فصل است. این کار می‌تواند نمونه‌ای را به شما ارائه دهد که ببینید چه نوع ویدئوهایی بیشترین تأثیر را بر مخاطبان شما دارند و بیشترین میزان بازاریابی را در طول سال به شما ارائه می‌دهند.

بازاریابی ویدئویی

بسته به نوع بازاریابی ویدئویی و نوع محتوا بهتر است هزینه تولید ویدئو را هم در بودجه و برنامه ریزی بازاریابی خود قرار دهید. ویدئوهای کوتاه‌تر هزینه ساخت کمتری خواهند داشت، ویدئوهایی با برنامه‌ریزی، فیلم‌نامه، ویرایش و مراحل پس از تولید بیشتر، هزینه بیشتری خواهند داشت، اما احتمالاً ارزش بیشتری هم برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کنند.

بازاریابی ویدئویی جدا از حجم فیلم‌نامه، فیلم‌برداری و ویرایش، متغیرهای زیادی وجود دارند که هزینه یک پروژه را مشخص می‌کنند. ازجمله تجهیزات و دوربین‌های خاصی که ممکن است در بازاریابی ویدئویی موردنیاز باشد، برای مثال: هلی شات، دستگاه متن نما یا ریل دوربین، تجهیزات فرعی فیلم‌برداری و موارد دیگر.

حوزه خود را تعیین کنید

بر اساس بودجه بازاریابی‌تان و تعداد ویدئویی که می‌خواهید انتشار دهید، مرحله بعدی تعیین این موضوع است که چگونه کار را انجام دهید. اگر فعلاً به دنبال سرمایه‌گذاری در تجهیزات ویدئویی تکنولوژی بالا نیستید، می‌توانید یک گروه تولید یا یک فریلنسر را استخدام کنید که در تولید محتوای ویدئویی به شما کمک کند. آن‌ها به شما تضمین خواهند داد که تمام ویدئوهایتان نورپردازی و صدای مناسب، زوایای درست دوربین و تولید تخصصی خواهند داشت و سرمایه‌تان را به هدر نخواهند داد.

اگر برنامه تولید ویدئویتان، یک ویدئو در هفته است، می‌توانید با استخدام یک کارشناس ویدئویی در خانه شروع کنید. این بهترین راه برآورده کردن نیازهای شماست و هزینه کمتری نسبت به برون‌سپاری ۵۰ پروژه در سال دارد. تولیدکنندگان ویدئو طی همکاری تمام‌وقت، با ویدئو مارکتینگ شما و برند و مخاطبانتان بیشتر آشنا خواهند شد.

 ساخت ویدئو در بازاریابی ویدئویی

(طرح داستان، فیلنامه‌نویسی، فیلم‌برداری، مراحل پس از تولید)آخرین مرحله برای قرار دادن ویدئو در برنامه بازاریابی‌تان، ساختن ویدئو است. این فرآیند چیزی بیشتر از برداشتن دوربین و فیلم‌برداری کردن است. جهت ساختن ویدئوهای باکیفیت و مؤثر، لازم است که برای برنامه‌ریزی، طرح داستان، فیلم‌نامه‌نویسی، فیلم‌برداری، ویرایش و موارد دیگر وقت بیشتری بگذارید. بدون تلاش زیاد، قبل و پس از تولید، مدت فیلم‌برداری طولانی‌تر خواهد شد و ویدئو نمی‌تواند کیفیت مدنظر شما را داشته باشد.

فرآیندهای فیلم‌برداری

پروژه شما چه یک ویدئوی توضیحی ۳۰ ثانیه‌ای باشد، چه یک مصاحبه ۳ دقیقه‌ای، نیاز به برنامه‌ریزی دارد تا فرآیندهای فیلم‌برداری و ویرایش را کارآمدتر سازید و کل پروژه را به‌راحتی در جریان بیندازید.

بازاریابی ویدئویی اگر شما با یک موسسه یا یک فریلسنر کار می‌کنید، مطمئن شوید که هنگام همکاری برای هر ویدئو، راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌دهید. برای مثال اگر هدف خاصی از یک ویدئو دارید، اجازه دهید آن‌ها هم در جریان باشند تا آن را در فرآیند طرح داستان بگنجانند.

اگر برنامه شما ساختن ویدئوهای خانگی است، آماده‌باشید تا زمان بیشتری را برای برنامه‌ریزی و ویرایش ویدئو صرف کنید تا اینکه فقط فیلم‌برداری کنید. در آخر، برنامه‌ریزی و جزییات است که دررسیدن به اهداف کمکتان خواهد کرد. نهایتا باید گفت در سال ۲۰۱۹ ویدئو بهترین عملکرد را در محتوای بازاریابی دارد و هرچه جلوتر می‌رویم، اهمیت آن نیز بیشتر می‌شود.

سخن آخر

در این مقاله به نقش ویدئو در بازاریابی اشاره شد. هم‌چنین مراحلی که باید برای ساخت یک ویدئو در نظر گرفته شود بررسی گردید. آیا شما در کسب‌وکارتان از این ابزار بهره می‌برید؟ فکر می‌کنید مدیران بازاریابی ایرانی چه اندازه با ویدئو مارکتینگ آشنا هستند؟ لطفاً تجربه‌هایتان را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.به منظور افزایش مخاطب و فروش یک وب سایت اینترنتی و یا هر کسب و کار دیگری می‌توان از بازاریابی ویدئویی و یا همان ویدئو مارکتینگ استفاده کرد. بازاریابی ویدئویی شامل معرفی خدمات و محصولات به مخاطبین از طریق ساخت تیزر و کلیپ است. این روزها تکنولوژی پیشرفت کرده و امکان دیدن ویدئوهای با کیفیت و حجم بالا برای کاربران فراهم شده است و این یعنی یک بستر مناسب برای بازاریابی و فعالیت در زمینه‌ی تبلیغات در این زمینه فراهم شده است. با استفاده از بازاریابی ویدئویی خیلی راحت‌تر می‌توانیم خدماتی که ارائه می‌دهیم را نشان دهیم،

محصولات و برند خود

بازاریابی ویدئویی محصولات و برند خود را به مخاطبان معرفی کنیم .۸۲ درصد از کسب و کارها بازاریابی ویدئویی را بخش مهمی از استراتژی تبلیغاتی خود در نظر گرفته‌اند و حتی برخی از کسب‌ وکارها بیان کرده‌اند که نرخ بازگشت سرمایه (ROI) آنها وابستگی زیادی به کیفیت ویدئوهای تبلیغاتی‌شان داشته است. ویدئو یکی از ابزارهای سئو و دیجیتال مارکتینگ است که تبلیغ توسط آن سودآوری زیاد را به دنبال خواهد داشت. اگر در حال حاضر از بازاریابی ویدئویی استفاده نمی‌کنید یا اعتقاد ندارید که استفاده از ویدئو مارکتینگ موثر یا مناسب است، بهتر است این مقاله را تا انتها بخوانید.

تاثیر بازاریابی ویدئویی بر نرخ تبدیل و میزان فروش

گزارش‌ها و آمارهای اخیر نشان داده است که ۷۴% از مشتریان آنلاین بعد از مشاهده ویدئو در مورد محصول، تمایل بیشتری برای خریدن آن دارند. ویدئو با ویژگی‌هایی که دارد و تحریک حس بصری و شنوایی به صورت همزمان موجب تشویق کاربران به خریدن محصول می‌شود. نه تنها دیدن ویدئو بلکه حتی در نظر گرفتن تصاویر متحرک نیز می‌تواند تا حد زیادی تأثیرگذار باشد. اولین نکته مهم این است که ویدئو می‌تواند برای شما پول ساز باشد. اضافه کردن ویدئو به وب سایت شما می‌تواند تا ۸۰ درصد نرخ تبدیل را افزایش دهد.

طبق آمارهای موجود محتوای ویدئویی ۶۹ درصد از کل ترافیک اینترنتی را در سال آینده به خود اختصاص خواهد داد البته مغز انسان تصاویر را ۶۰ هزار بار سریعتر از پیامهای نوشتاری پردازش می‌کند. بنابراین بهتر است بیش از پیش به ساخت ویدئوهای هیجان انگیز برای محصولات فروشگاه خود فکر کنید.تاثیر بازریابی ویدئویی بر

نرخ بازگشت سرمایه

بازاریابی ویدئویی هزینه‌های تهیه و انتشار ویدئو برای ویدئو مارکتینگ به سادگی و حتی با سود به بودجه سرمایه گذار برمی‌گردد. البته نباید فراموش کرد که این موضوع ارتباط مستقیم با کیفیت ساخت ویدئو دارد. ۷۳% از بازاریابان اذعان داشته‌اند، که ویدئوها بالاترین بازگشت سرمایه را نسبت به روش‌های دیگر تبلغاتی به همراه دارند، ۲۹% دیگر دلیل کمبود بازگشت سرمایه را از طریق این روش تبلغاتی را، عدم داشتن استراتژی موثر برای تولید ویدئوی مناسب ذکر کرده‌‌اند. امروزه ابزارهای آنلاین ویرایش ویدئو به راحتی در دسترس هستند و حتی گوشی‌های هوشمند امروزی بسیار مجهز هستند و به سادگی می‌توانید یک ویدئو مناسب و معقول را تهیه کنید. آنقدر که اهمیت داشتن ویدئو در ذهن بازاریابان نقش بسته است، داشتن یک استراتژی مناسب برای ساختن آن ویدئو جلب توجه نکرده است و این جای تعجب دارد زیرا ساخت ویدئوی مناسب و تاثیر گذار بدون داشتن یک ایده برای ساختن آن امکان پذیر نیست.

بازاریابی ویدئویی

بسیاری از شرکت ها زمانی که بحث بازاریابی ویدئویی مطرح می‌شود، قبل از فکر کردن به استراتژی، صرفا ویدئوهای مختلفی را می‌سازند. هرچند در آینده‌ای نه چندان دور این رویه دستخوش تحول خواهد شد، به این دلیل که کسب و کارها متوجه خواهند شد ویدئو زمانی بهترین بازگشت سرمایه و نتایج را خواهد داشت که یک استراتژی بهینه برای ساخت آن وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید

بخش مهمی از تهیه یک ویدئو برای ویدئو مارکتینگ در مورد محصولات مربوط به توضیحات ارایه شده درباره‌ی محصول در ویدئو است. بنابراین توضیحات کافی و مناسب در کنار کیفیت فیلم برداری می‌تواند عامل مهمی در رشد درآمد حاصل از ویدئو مارکتینگ باشد.بازاریابی ویدئویی اعتماد بیشتری ایجاد می‌کند
اعتماد در کسب و کار اولین گام و یک عنصر جدانشدنی و بسیار مهم است . امکان بالا بردن اعتماد در مشتری به کسب و کار شما این شانس را می‌دهد تا بازدهی سرمایه گذاری را دو چندان کنید تکرار کردن موفقیت در تمام کارهای فروش، خلق فرصت های باکیفیت، تمام نکات ریزی هستند که فروش را افزایش می‌دهند. ویدئوها می‌توانند کمک شایانی به اعتمادسازی برند شما کنند. چرا که تولید ویدئو، ساده ترین راه برای توضیح موارد پیچیده و نشان دادن حوزه تخصصی شماست. در واقع کلیت بازاریابی محتوا بر پایه‌ی اعتماد و در نتیجه روابط بلند مدت شکل می‌گیرد. کسب ‌وکار شما باید با ارایه اطلاعات جالب و مفید به مردم این اعتماد را شکل بدهد.

برخی کاربران از ترس فریب خوردن، هنوز در مورد خرید محصولات و خدمات به شکل آنلاین شک دارند. اما بازاریابی ویدئویی می‌تواند با مشتریان شما گفتگو و نظر آنها را جلب کند. شاید باور نکنید اما برخی کاربران دنبال بهانه‌ی برای حس اعتماد هستند که خرید خود را کامل کنند.

تاثیر ویدئوها بر موتورهای جستجوگر

بازاریابی ویدئویی ویدئوهای تبلیغاتی که برای معرفی محصولات و خدمات کسب و کارها ساخته می‌شوند، روی زمان فعالیت کاربران در وب‌سایت شما (Time on site) تاثیر مثبت می‌گذارند و باعث افزایش زمان فعالیت سایت شما می‌شوند. این افزایش زمان فعالیت در سایت، بر اعتماد موتورهای جستجوگر تاثیر مثبت می‌گذارد. گوگل به عنوان محبوب‌ترین موتور جستجو یک بخش مجزا را برای ویدئوها در نظر گرفته است و این باعث می‌شود شانس‌های بیشتری را برای جذب ترافیک در اختیار داشته باشید.

جذب مخاطبانی دارای تلفن همراه و تبلت

در حال حاضر درصد زیادی از افرادی که با اینترنت سر و کار دارند، از طریق تلفن همراه و تبلت به وب‌گردی و جستجو می‌پردازند. ویدئوها به شما این امکان را می‌دهند که حجم بسیاری از محتوا را یک جا و در زمان کوتاه‌تری به مخاطب خود ارائه دهید. اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است که با محتوای عکس دار بیشتر سر و کار دارد، اما تبلیغات ویدئویی نیز کم‌ کم جای خود را باز کرده‌اند و طبق آمار بخش پشتیبانی این شبکه، ۲۵% از تبلیغات در اینستاگرام را ویدئوهای کوتاه تشکیل می‌دهند که هر چه زمان آن‌ها کمتر باشد، احتمال تعامل کاربر با آن‌ها نیز بیشتر است.

افزایش تعاملات در شبکه‌‌های اجتماعی توسط بازاریابی ویدئویی

ویدئوها لذت بخش و به آسانی قابل تماشا هستند و علاقه‌ی مردم به تماشای ویدئو هیچگاه تغییر نخواهد کرد مگر اینکه که یک تکنولوژی جدید جای آن را بگیرد که هنوز این اتفاق نیافتاده است. یک ویدئوی تبلیغاتی باید آنقدر جذاب باشند که افراد حاضر به اشتراک‌گذاری آن بشوند. علاوه براین، نزدیک به دو سوم مصرف کنندگان می‌گویند که شرکت‌هایی که از ویدئو استفاده می‌کنند می‌دانند چگونه به مشتریان خود دسترسی پیدا کنند. به عبارت دیگر مردم شرکت‌هایی را که از ویدئو مارکتینگ برای جلب توجه مردم استفاده می‌کنند، بیش از آنهایی که از این ابزار استفاده‌ای نمی‌کنند، دنبال می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و اینستاگرام و توییتر و .. امکانات ویژه‌ای را برای پخش زنده ویدئو یا اشتراک‌گذاری ویدئو فراهم کرده‌اند. شبکه‌های مخصوص اشتراک‌گذاری ویدئو مانند یوتیوب و vimeo هر روز از افزایش میزان ترافیک کاربران خبر می‌دهند.

بحث و نتیجه‌گیری

بازاریابی ویدئویی تبلیغات و بازاریابی ویدئویی در حال حاضر قدرت اول بازاریابی دیجیتال است و در کل جهان در حال رشد و توسعه است. افراد تمایل بسیار زیادی به تماشای ویدئو دارند. اگر در فرآیند ساخت ویدئویی از ایده و محتوای خلاقانه استفاده شده باشد و آن محتوا به گونه‌ای عالی به نمایش درآید، مشتری‌های بسیار زیادی را به خود جذب کرده و کسب و کار پر رونقی برای آن فرد یا شرکت به ارمغان خواهد آورد. ساخت ویدئوهای که طبق شناخت قبلی مشتریان و بر اساس یک استراتژی مشخص صورت گرفته باشد، شانس موفقیت یک کسب و کار را افزایش داده و نرخ بازگشت سرمایه‌ی بالایی را به دنبال خواهد داشت.چرا ویدئو مارکتینگ یا

بازاریابی ویدئویی تاثیرگذارترین نوع بازاریابی محتواست؟

در حال حاضر سرویس آپارات بعد از گوگل پرمخاطب تری رسانه کل وب فارسی است. کافیست صحت این گفته را در سایت ربته بندی الکسا بررسی کنید. بر این اساس ایرانی ها بعد از جستجو، بیشترین اهمیت را به تماشای ویدئو می دهند. این خصیصه مختص وب فارسی نیست. یوتیوب نیز به عنوان برترین رسانه ویدئویی دنیا در حال تبدیل شدن به بزرگترین مرجع عمومی دانش و رسانه فراگیر ویدئویی است. عدم وجود محدودیت هایی مانند قابلیت جستجو و انتخاب ویدئو توسط کاربر، هزینه بسیار پائین تولید و انتشار به نسبت رسانه های سنتی تر مثل ویدئو، حجم و همچنین تنوع بالای محتوا از دلایل این استقبال از ویدئو مارکتیگ است. پیش بینی ها نشان می دهد تا سال 2020 بیش از 85درصد از کل محتوای وب را ویدئو تشکل دهد. همه این دلایل به خوبی بیانگر قدرت تاثیرگذاری و محبوبیت ویدئو است. این فرمت محبوب محتوایی، ابزار بسیار قدرتمندی برای معرفی محصولات و جذب مشتری است. این آغاز مسیری مهم و پرکاربرد تحت عنوان ویدئو مارکتنیگ در دیجیتال مارکتینگ است.

ازاریابی ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ Video Marketing چیست؟

به لحاظ ماهیت و شناخت یکی از ساده ترین تعاریف از اجزای تشکیل دهنده بازاریابی اینترنتی متعلق به بازاریابی ویدئویی است. ویدئو مارکتینگ عبارت است از استفاده از ظرفیت ها و قابلیت های تاثیرگذاری ویدئوهای منتشر شده در فضای رسانه های دیجیتال و آنلاین با هدف بازاریابی، تبلیغات، فروش و برندسازی. در بطن این تعریف چند نکته مهم و اساسی وجود دارد: بستر انتشار تمامی ویدئوها، رسانه های دیجیتال اعم از آنلاین و آفلاین است. فرمت منتشر شده ویدئو است، حتا اگر محتوای آن صرفا مرور چند تصویر ی یک فایل صوتی باشد و هدف نهایی جذب مشتری و توسعه فروش است. با توجه به توسعه امکانات دیجیتال، ویدئو مارکتنیگ به دو شیوه کلی پخش زنده Live و انتشار ویدئوهای ضبط شده تقسیم می شود. پخش زنده تاثیرگذاری بیشتر و قدتمندتری دارد و به همان اندازه هم چالش برانگیز تر است. این امکانات امروز دنیای دیجیتال است، قطعا در آینده توسعه فناوری ابزارهای تاثیرگذارتری به این شیوه ارزشمند اضافه خواهد کرد.ویدئو مارکتینگ را

چگونه و از کجا شروع کنیم؟

شروع ویدئو مارکتینگ برای کسب و کارها کوچک و متوسط می تواند دو رویکرد موضوعی و رسانه ای داشته باشد. رویکرد موضوعی این است که در اولین ویدئو چه بگویم، چگونه دیده شویم و در رویکرد دوم برای کدام رسانه ای ویدئو بسازیم یا کجا منتشر کنیم. ترکیب این دو رویکرد با هدفی که در نهایت به دنبال آن هستید برنامه یا چشم انداز بازاریابی ویدئویی شما را شکل خواهد داد. در مورد اول کافیست نگاهی به سرفصل های تولید محتوای ویدئویی بیندازید. اگر تصمیم گیری برای شما سخت است به سراغ اولین و پربازده ترین سبک موضوعی یعنی «آموزش» بروید. آموزش تاج انوع شیوه های تولید محتواست. هر محصول، شغل و صنعتی که دنبال می کنید می تواند هزاران نکته و آموزش نهفته جذاب در دل خود داشته باشد که مخاطبان به آن نیاز دارند. در رویکرد دوم رسانه های تخصصی ویدئویی مانند یوتیوپ و آپارات، شبکه های اجتماعی عمومی و تمامی پیام رسان هایی که امکان تعامل گروهی را به شما می دهد می تواند بستر انتشار باشد مزید بر این که خود وب سایت اصلی کسب و کار بهترین مکان برای عرضه محتوای ویدوئی است.خدمات ویدئو مارکتینگ گروه تجارت الکترونیک آروند

ابزارهای ساخت و تولید

دسترسی به بسترهای نشر و توزیع ویدئو و همچنین ابزارهای ساخت و تولید مانند گذشته گران قمیت و لوکس نیست، جایی که همه امکان حضور دارند فقط تمایزات دیده و شنیده می شود. پیش نیاز مهم موفقیت در بازاریابی ویدئویی داشتن یک رسانه آنلاین، یک حساب کاربری در شبکه های اجتماعی و یا تعداد ویدئو یا تیزر تبلیغاتی نیست. برنامه و استراتژی شماست که تضمین کننده موفقیت شما در این راه است. امروز ساختن یک ویدئو و انتشار آن تنها با روشن کردن تلفن همراه هوشنمد و وارد شدن به یکی از شبکه های اجتماعی امکان پذیر است.این شرط لازم الزاما کفایت یک رقابت تنگاتنگ را نخواهد کرد. کارشناسان ما در کنار شما هستند که ابتدا چشم اندازی دقیق از اهداف تجاری خود داشته باشید، بر اساس آن منابع در نظر گرفته و حرفه ای وارد شوید. ویدئو بهتر از هر قالب محتوایی دیگر قابلیت نشان دادن سطح توانایی و کیفیت واقعی خدمات و محصولات شما را دارد. از این توانمندی به خوبی استفاده کنید.

بازاریابی ویدئویی چیست؟

بازاریابی ویدئویی در حال حاضر ویدیو یکی از برترین و مهم ترین راه های ارتباطی است. پلتفرم هایی نظیر یوتیوب همزمان با توسعه ی گوشی های هوشمند و تکنولوژی های مرتبط به ویدیو، امکانات گسترده ای را برای ایجاد و انتشار محتوای ویدیویی برای کاربران فراهم کرده اند.

پیش بینی می شود که در سال 2020 حدود 80 درصد از ترافیک اینترنت در جهان را ویدیوها به خود اختصاص خواهند داد و ویدیو در حال حاضر نیز یکی از مدیوم های قدرتمند محتوایی است. پس بیایید خودمان را برای استفاده از بازاریابی ویدئویی تاثیرگذار آماده کنیم.

اهداف و اقدامات

در مرحله ی اول باید تعیین کنید که هدف شما از بازاریابی ویدئویی چیست؟ بیایید سه هدف اصلی را در نظر بگیریم

بالا بردن نرخ تبدیل

افزایش بک لینک ها
شناساندن برند خود از طریق ویدیوها
شناسایی این هدف ها کلید حل مشکلات است و شما از این طریق می توانید اقدامات و فعالیت هایی را متناسب با این اهداف پایه ریزی کنید.

بالا بردن نرخ تبدیل

بازاریابی ویدئویی موسسه ی Eye View Digital در تحقیقی اثبات کرده است که ویدیو می تواند نرخ تبدیل را تا 80 درصد بهبود ببخشد. چرا؟ چون کاربران به راحتی می توانند ویدیوها را تماشا کنند و نیازی به خواندن متن های طولانی ندارند. به سادگی ویدیو را پخش می کنند و در زمانی کمتر، داده های بسیار بیشتری کسب می کنند. در ضمن شما در یک ویدیو راحت تر می توانید کاربران را برای خرید یک محصول ترغیب کنید. خواندن متن و بازاریابی از طریق متن به مراتب سخت تر است.

دریافت بک لینک

ویدیوها عموما لینک های بیشتری دریافت می کنند. البته ویدیوهایی که ارزش دیدن داشته باشند و کاربران در شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها و وبسایت هایشان منتشر کنند. چه ویدیوهایی بیشتر به اشتراک گذاشته می شوند؟

سرگرمی و فان

ویدیوهایی که در آن ها یک مشکل حل می شود.
ویدیوهای آموزشی
این نوع محتوا کاربران را درگیر می کند و سایر کاربران نیز در شبکه های اجتماعی خود آن را منتشر می کنند و به بهبود بک لینک های دریافتی شما کمک می کند. پس ویدیو مستقیما در سئو وبسایت شما تاثیر می گذارد و یکی از تاثیرات عمده ی آن دریافت بک لینک های باکیفیت است که هم ترافیک سایت شما را بیشتر می کنند و هم در الگوریتم های گوگل وضعیت بهتری خواهید داشت.

بیایید با هم ده تاکتیک یا قانون بهینه سازی ویدیوها برای بازاریابی و همچنین سئو و موتورهای جستجو را با هم بررسی کنیم.

1. بهینه سازی موبایل

بهینه سازی برای موبایل تنها مختص ویدیو نیست و الزاما کل وبسایت شما باید برای انواع گوشی های موبایل بهینه سازی شده باشد تا کاربران موبایل بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. ترافیک موبایل چند سال پیش از دسکتاپ سبقت گرفت و حالا موبایل خیلی مهم تر است. در قدم اول باید مطمئن شوید ویدیو شما باکیفیت دلخواه شما و بدون هرگونه مشکل بر روی صفحات نمایشگر موبایل پخش می شود.

2. متادیتا

بازاریابی ویدئویی نوبت یک اکت اساسی برای سئو است. عنوان متا و توضیحات متا با اینکه مثل سابق در الگوریتم گوگل نقش چندانی ندارند اما اهمیت آن ها حالا در جذب مخاطب و بالا بردن CTR بسیار مهم است. پس برای ویدیوهای خود نیز متادیتا ایجاد کنید.

در حقیقت موتورهای جستجو و مخصوصا گوگل از عنوان، تو ضیحات متا و کلمات کلیدی هدف شما می توانند به محتوای ویدیو پی ببرند و از آن برای نمایش ویدیو و رتبه بندی آن استفاده کنند.

3. یک نقشه سایت مختص ویدیو بسازید.

بسیاری از وبسایت ها به صورت روزمره ویدیوهایی را در اینترنت منتشر می کنند ولی موفق نمی شوند رتبه ی خوبی از این طریق کسب کنند. به نظر می رسد یکی از دلایل این کار نبود نقشه ی سایت مختص ویدیو است.

اگر یک سایت مپ جداگانه برای ویدیوهای خود بسازید گوگل بهتر می تواند این داده ها را شناسایی کند و آن ها را از محتوایی متنی شما جدا کند. پس یک نقشه سایت داینامیک و پویا برای ویدیوهای خود بسازید.

4. ویدیوها را در کانال های مختلفی به اشتراک بگذارید.

بهتر است ویدیو خود را در کانال ها و پلتفرم های مختلفی به اشتراک بگذارید و یا حتی با صرف هزینه ای آن را در سایر شبکه ها معرفی کنید. فیسبوک، یوتیوب، اینستاگرام و تلگرام می توانند بازده بسیار بالایی را برای شما داشته باشند. این ویدیوها را صرفا در سایت استفاده نکنید. اجازه بدهید کاربران به راحتی در شبکه های اجتماعی خود این ویدیوها را ببینند و به اشتراک بگذارند. از این طریق ویدیو شما بیشتر دیده می شود و احتمال دریافت بک لینک شما نیز بالاتر می رود.

5. ویدیو را به سایت اضافه کنید.

اضافه کردن ویدیو به سایت کاملا ضروری است. ویدیو در مرحله ی اول زمان حضور کاربران در سایت را بالا می برد و بانس ریت را کاهش می دهد پس در رتبه بندی و عملکرد سئو تاثیر بسیار زیادی دارد. در ضمن کاربران را درگیر می کند و می توانید با Call-to-action های به موقع برای بالا بردن نرخ تبدیل خود از آن استفاده کنید.

می توانید از Video Schema نیز استفاده کنید که به کرولرها اجازه می دهد راحت تر ویدیو شما را شناسایی کنند و بفمهند ویدیو شما دقیقا در چه موردی است و چه کلیدواژه هایی را هدف گرفته است.

6. متن ویدیو را ضمیمه کنید.

ربات ها و کرولرهای موتورهای جستجو نمی توانند تشخیص دهند ویدیو شما در مورد چیست. (البته در حال حاضر) ولی شما می توانید با ضمیمه کردن متن ویدیو در داخل سایت محتوای ویدیو را به موتورهای جستجو بشناسانید. TEDTalks از مدت ها پیش این کار را انجام می دهد و در حال حاضر به یکی از پربازدیدترین سایت ها در گوگل بدل شده است و رتبه ی بسیار بالایی را در کلیدواژه های هدف کسب می کند.

7. Thumbnail جذاب بسازید.

Thumbnail در حقیقت همان عکسی است که قبل از پخش ویدیو به عنوان نمادی از کل ویدیو نمایش داده می شود. به طور مثال اگر وارد یوتیوب شوید می بینید همه ی ویدیوها یک عکس اولیه دارند که بخشی از محتوا را نشان می دهد. شما می توانید Thumbnail ویدیو را به صورت اختصاصی قرار دهید. این عکس باید جذاب باشد تا کاربر را جذب کند و او را ترغیب کند تا ویدیو را پخش کند.

در حقیقت تمام کاری که شما باید انجام بدهید این است که توجه مخاطب را به محتوای ویدیو جلب کنید تا آن را پخش کند.

8. نام فایل ویدیویی

بازاریابی ویدئویی این یکی از ساده ترین روش های بهینه سازی ویدیو است. نام فایل ویدیو را مطابق با کلیدواژه های هدف خود در نظر بگیرید و سپس آن را آپلود کنید. این کار هم باعث می شود گوگل نام فایل را جزو کلیدواژه های شما به حساب بیاورد و هم کاربران از محتوای ویدیو اطمینان حاصل می کنند.

9. مدت زمان ویدیو را در نظر داشته باشید.

ذهن مخاطبان دنیای دیجیتال درگیر است و وقت زیادی ندارند تا مدت زیادی پای ویدیوهای شما بنشینند. پس باید طول ویدیو را در نظر داشته باشید. البته همه چیز به موضوع شما و نوع کاربران شما بستگی دارد. به طور مثال یک ویدیوی آموزش نرم افزار تا 2 ساعت هم می تواند دوام داشته باشد اما ویدیوهایی که در مورد برند شما هستند و یا توضیحاتی را در مورد یک مبحث ارائه می کنند بهتر است زمان کمتری داشته باشند تا کاربران را خسته نکند.

ویدیوهای سرگرمی و فان هم باید کوتاه باشند. بهتر است به جنبه های مهم موضوعات بپردازید و از حاشیه پردازی دوری کنید. هر چه کاربران شما در هنگام دیدن ویدیوهای شما احساس راحتی داشته باشند بهتر می توانید آن ها را جذب کنید و مسلما ویدیوهای دیگر شما را هم دنبال خواهند کرد.

10. لایک و کامنت ها را فراموش نکنید.

بازاریابی ویدئویی لایک و کامنت هایی که زیر ویدیوها منتشر می شود یکی از فاکتورهای اصلی برای درگیر کردن مخاطبان و راضی کردن آن ها برای مشاهده ی ویدیوها می باشد. سعی کنید کاربران را ترغیب کنید تا کامنت های بیشتری بگذارند از آن ها نظر بخواهید. سوال بپرسید و یا سایر روش ها را امتحان کنید تا بتوانید میزان لایک و کامنت های خود را بالاتر ببرید.

جمع بندی

عصر جدید عصر ویدیوهاست و شما باید وبسایت و کسب و کار خود را برای این عصر جدید آماده کنید. باید یاد بگیرید چگونه ویدیوهایی بسازید که هم کاربران را درگیر کند و هم توجه موتورهای جستجو را جلب کند. این تاکتیک های سئو ویدیو و بازاریابی ویدیویی به شما کمک خواهند کرد تا نتیجه ی بهتری بگیرید. همین الان شروع کنید.